Vavřinecký potok - ročník 2000
Co píše tisk - ročník 2000
2000 - co píše tisk ... Kolínsko


Vavřinec brázdily stovky vodáků, dětí i seniorů
ZÁLIBA / Rozpočet nejmasovější akce pro milovníky vodních sportů se pohybuje kolem šedesáti tisíc korun. Na jejím zajištění pravidelně pracuje stovka pořadatelů.

KOLÍNSKO - Pokořit vlny potoka Vavfince se letos už po třiadvacáté pokusilo na šestnáct set milovníků vodních sportú, ať už těch na profesionální úrovni nebo těch, kteří přijíždějí za krásnou přírodou, veselými zážitky a dobrou partou. Zhruba tři sta jich v sobotu zdolávalo trasu na čas slalomem mezi brankami, ostatní proplouvali během celého víkendu bez bodování a zápolení. Dorazili závodníci nejen z celých Čech, ale i z Polska, Slovenska nebo z Německa. Na kajacích, deblech i singlkanoích seděly v doprovodu rodičů děti už od šesti let věku, nejstarší účastník akce překročil sedmdesátku. Šestnáctikilometrová trasa, vedoucí z obce Vavřinec na Kutnohorsku přes Buda, kolem Hryzel, Doubravčanami, Vlčím Dolem až k Toušicím, nebyla jako již tradičně jednoduchá. "Nezřídka se stává, že ji účastníci podcení. Kde by také v Polabí hledali divokou vodu?" říká vedoucí akce Ivan Tomášek na adresu nevinného potůčku, který se díky vypouštění rybníka Vavřince stává na několik dní dravou řekou se spoustou záludností a vodáckého úskalí. "Vauřinecký potok se sjíždí už od roku 1974. Několikrát se ale nedalo jet, protože bylo málo vody." vysvětlil historii hospodář Václav Polák s tím, že rozpočet akce je každoročně kolem šedesáti tisíc korun. "A to nepočítám dobrovolnou, neplacenou práci zhruba stovky pořadatelú," dodal. A organizátoři se skutečně činili. Kromě řady povinností museli například nakrájet padesát kilogramů cibule na občerstvení, tisíc litrů čaje je běžná míra, kterou je každoročně třeba připravit. "Těší nás, že nám nikdo nehází klacky pod nohy. Máme výbornou spolupráci jak s rybáři, tak s chataři i jednotlivými obecními úřady," dodal Ivan Tomášek. V letošním závodu si nejlépe vedl Miloslav Svoboda z Týnce nad Labem, který se k cíli dostal za šestatřicet minut a šestnáct vteřin. Na dobrovolný, velmi náročný úsek, kterým jsou toušické kaskády, si trouflo kolem stovky nadšenců.
JANA MARTINKOVÁ

Spolu se třemi sty závodníky letošního sjíždění Vavřineckého potoka proplul šťastně pod první lávkou také Jakub Hustý z Brna. Se startovním číslem šestnáct dojel 
na třiačtyřicátém místě.
Foto KD: Jana Martinková
Holky křtěné řekou, tedy členky Tělovýchovné jednoty Spartak Pečky na Kolínsku, rozhodně nejsou chladné jako říční voda. Svižný kankán, který předváděly například 
v sokolovně v Horních Krutech, rozehřál nejen je, ale i většinu přihlížejících.
Foto KD: Jana Martinková


2000 - co píše tisk ... Pečecké noviny


Vavřinecký potok po třiadvacáté

Více než půl druhé tisícovky domácích i zahraničních vodáků se sjelo k již třiadvacátému sjezdu Vavřineckého potoka, za normálních okolností nevinného drobního toku, stávajícího se však pro tuto sportovní událost skutečně dravou, divokou vodou. S úskalími letošního ročníku se nejlépe vyrovnal Miloslav Svoboda z Týnce nad Labem, který zdolal náročnou šestnácti kilometrovou trať v čase šestatřiceti minut a šestnácti vteřin. Naše fotografie alespoň z části přibližují atmosféru závodu, který si získává sále větší oblibu nejenom pro vlastní sportovní zápolení, ale i pro možnost seltkání starých známých, přátelského posezení a vybočení stereotypu všedního dne.

J. V.2000 - co píše tisk ... MFdnes


Vodáci zamkli Vavřinecký potok

Vavřinec (vob) - šestnáctikilometrový úsek potoka mezi Vavřincem a Toušicemi na Kolínsku se stal o víkendu dějištěm největšího, letos už 23. vodáckého setkání v České republice. Kolem pěti stovek závodníků, mezi nimiž se tradičně objevili i vodáci z Německa, a další tisícovka amatérských vodáckých nadšenců se vydala na plavbu jindy nevinně vyhlížejícím potokem. Ten se vždy jednou za rok promění při vypouštění Vavřineckého rybníka téměř v prudce tekoucí a v některých místech také zásahem pořadatelů téměř divokou řeku. Celou trať také letos lemovaly stovky diváků, kteří vodáky zdravili a ochotně jim nabízeli občerstvení, sestávající většinou z nějakého ostřejšího nápoje. Každého účastníka sjezdu navíc pořadatelé v cíli obdarovali chlebem se sádlem a s cibulí na doplnění vydané energie. "Jsme opravdu spokojeni. Vody sice bylo o pár centimetrů méně než ubvykle, ale zase jsme měli nádherné počasí," řekl organizátor akce Václav Polák. Právě slunečné počasí očividně přišlo vhod posádkám, které nezvládly záludnosti tratě a po vodácku se "udělaly". Večer pak organizátoři uspořádali country bál s půlnočním kankánem a soutěžemi.Na závodníky čekalo v cíli občerstvení vve formě chleba se sádlem.
Foto: MAFA - Radek CihlaVodák překonává jednu z překážek na Vavřineckém potoku.
Foto: MAFA - Radek CihlaÚčastník sjezdu Vavřineckého potoka se připravuje k vyplutí.
Foto: MAFA - Radek Cihla