Vavřinecký potok - ročník 2002
Co píše tisk - ročník 2002
2002 - co píše tisk ... Kolínsko


Vavřinecký potok patřil vodákům

Vavřinec - Na sobotním Sjezdu podzimní Dakotou a Vlčím dolem se sešlo několik set vodáků. Vše se konalo na Vavřineckém potoku, posádky startovaly ve Vavřinci. Tento rok to byl již 25. ročník závodů organizovaných i neorganizovaných vodních turistů. "Tato akce se koná již od roku 1974. Vždy záleží na stavu vody. I letos jsme se snažili připravit pěknou trať. Například branka číslo patnáct bude zajímavá jak pro vodáky tak i pro diváky," uvedl jeden z organizátorů celé akce Václav Polák. "Určitě nelituji toho, že jsem se vypravil právě sem. Moji přátelé jsou vodáci, tak je to hezký zážitek," dodal přihlížející Jan Hora. (rak)


S tratí připravenou na Vavřineckém potoku se popral nejeden 
milovník vody.
Foto: Radana Kubánková


2002 - co píše tisk ... MFdnes


Na sjezd potoka se chystá šest set vodáků

Kolin (vob) - Jindy klidný potůček Vavřinec na Kolínsku se o víkendu změní v dravou řeku. Už po pětadvacáté se na něm totiž pojede jeden z největších vodáckých závodů v České republice. Amatérského závodu, do něhož se může přihlásit každý, kdo má alespoň základní zkušenosti s tímto sportem, se podle odhadů pořadatelů zúčastni asi 600 závudníků. "AŽ tisíc dalších vodáků si potok sjede mimo soutěž, jen tak pro radost," řekl Václav Polák ze Spartaku Pečky, který vodácké setkání organizuje. Soutěžní část začne v sobotu v půl desáté, kdy na šestnáctikilometrovou trať od hráze rybníka Vavřinec do Toušic vyjedou první závodníci. Budou mezi nimi vodáci z celé republiky, ale zřejmě také amatérští závodníci z Německa, Slovenska a Polska. Nejatraktivnější pro diváky, kterých se každý rok na březích potoka sejde několik stovek má být úsek nedaleko letního tábora v Hryzelích, a pak také vodní kaskáda v Toušicích. Kromě klasického závodu připravili pořodatelé i dvě časovky s cílem na Vlachovce u Hryzel. Uspořádat vodácké setkání takového rozsahu neznamená podle Poláka pouze zorganizovat závod. "Je za tím obrovská práce dobrovolníků, kteří musejí koryto vyčistit a postavit hráze," dodal Polák. V neděli si potok budou moci sjet vodáci, kteří se nezúčastní sobotního závodu.

Z potoka byla dravá řeka

NA POTOCE - Zhruba 1500 vodáků se o víkendu zúčastnilo již 25. ročníku sjezdu Vavřineckého potoka na Kolínsku. Ten se vždy na podzim při vypouštění rybníka promění v dravou řeku, kterou sjíždí milovníci vodáckého sportu z celé republiky, Německa, Rakouska i Polska.


Na potoce ...
Foto: MAFA - Lukáš Táborský
Sjezd Vavřince to je mokro a zima

Vavřinec, Hryzely - Dýchá si na fialové ruce, na sobě mokrou vestu a pod ní černý neoprén. Snaží se povídat si s kamarádem, ale zuby mu tak jektají zimou, že sotva ze sebe vypraví pár slov. Pod ním se valí Vavřinecký potok a v něm se právě pere s vodou chlapík na starém kajaku. "Človeče, ty jsi jak reklama na zimu. Pojd se ohřát," zve prochladlého vodáka k ohvi jeden z pořadatelů. "To je dobrý, jen čekáme na kamaráda a hned zase jedeme." drkotají oba vodáci. U břehu mají nafukovací kánoi, otevřenou loď, která pro tenhle druh vody asi nebyla nejvhodnější. Tedy vám nevadí, že loď si nabere na každé větší peřeji a vy pak sedíte v ledové vodě. Nebo že vás loď zradí na kaskádách, které, aby nebyl sjezd tak jednoduchý vytvořili uměle pořadatelé, a vy se pěkně vykoupete. Přesně tak se to stalo téhle dvojici z jižních Čech - Honzovi a Tomášovi. "Ani nevím, jak se to stalo. Najednou jsme prostě byli ve vodě," směje se Honza. Většina vodáků ale nenechala nic náhodě a jede pěknš uzavřená gumovou "šprickou" buď v klasických nebo moderních kratších kajacích. Hlavně ti mladší se snaží svědomitě projíždět branky bez dotyku, ostatní se proplétají proudy a klikatými zátočinami bez ambicí na výhru. Kdo to tady zná, musí se divit, jak rozboořit se dokáže obyčejný potůček, když se nahoře na rybníku Vavřinec zvednou stavidla. Na to právě doplácí dívka na kajaku, kterou proud strhává na kmen stromu a vodačka jen tak tak udržuje na rozkývaném plavidle rovnováhu. To ještě není nic proti známé Vlachovce, así nejnáročnějšímu úseku šestnáctikilometrové trati. Kajakář s helmou hokejového brankáře na hlavě mizí po sjezdu z kaskády pod hladinou. Diváci hledí na dno kajaku a čas se zpomaluje. Dav na břehu znervózní. Zdá se to jako věčnost, než se vodák vynoří. Vypadá, že toho má opravdu dos. "Loni jsme tady měli několik šití, jak se vodáci potrhali o kameny," říká Václav Polák z oddílu Spartak Pečky, který mezi vodáky oblíbený závod pořádá. Spousta závodníků, kteří se na Vlachovce vykoupali, tu už zústává u stánku a občerstvením. Jaký nápoj jde nejvíc na dračku? No přeci rum. Do cíle závodu v Toušicích doplouvají vodáci celé odpoledne. Ti nejzkušenějši si můžou sjet zdejší kaskádu, kde se voda řítí mezi kameny z několikametrové výšky. Řeky vodáci bodují podle sjízdnosti od nejlehčí jedničky do nesjízdné šestky - tahle kaskáda dostala pětku. "Letos je to hrozně prudké, to už je o hubu," říká dlouhovlasý mladík a přenáší se svou dívkou dvojkajak po břehu. Přestože se už šeří, vodácké setkání nekončí. Až se všichni usuší a zahřejí, čeká je až do ráva společný večer s živou kapelou a programem v hospodě.

VOJTĚCH BLAŽEK

JEN PRO OBRATNÉ. I přesto, že byly některé úseky tratě v 
okolí Hryzel náročné na obratnost a vodácké dovednosti, závodníci neměli mnoho práce.
Foto: MAFA - Lukáš Táborský
Vodáci se zimy nebáli

Hryzely - Zima, ledová voda ani obloha hrozící deštěm neodradily v sobotu milovniky vodáckého sportu od účasti na tradičím sjezdu Vavřineckého potoka na Kolínsku, který je jednou z největších vodáckých akcí v republice. Zároveň je symbolickým zakončením vodácké sezony, která znovu začne až na jaře. Letošního jubilejního 25. ročníku se zúčastnilo přibližné 1500 vodáků se 400 loděmi. Kromě českých účastníků přijeli také amatérští závodníci z Něměcka, Rakouska a Polska. Kromě počasf se museli pořadatelé z oddílu Spartak Pečky potýkat i s další nepříjemností: v noci před závodem jim z loděnice kdosi ukradl všechny věci připravené na závod. Přestože byly některé úseky trati náročné na obratnost e vodácké dovednosti, zdravotníci neměli mnoho práce.

Vodáci se rozloučili se sezonou

Foto: MAFA - Lukáš Táborský
2002 - co píše tisk ... Blesk


2002 - co píše tisk ... Blesk2002 - co píše tisk ... Blesk