Vavřinecký potok - ročník 2003
Co píše tisk - ročník 2003

2003 - co píše tisk ... Kolínsko


Závodníkům chyběla voda

  • Petra Palečková
VAVŘINEC - Stovky vodáků se sjeli v sobotu k Vavřineckému potoku, kde se konal již šestadvacátý ročník závodu organizovaných i neorganizovaných vodních turistů. "Měli jsme dvě stě šedesát startujících. Počítali jsme až se sedmi stovkami", uvedl ředitel závodu Ivan Tomášek. Na šestnáctikilometrovou trať hodnocenou jako středně těžká s kromě českých soutěžících vydali také Němci, Polák a Turek. Závod začínal ve Vavřinci nedaleko rybníka, odkud se kvůli této akci speciálně upouštěla voda. Soutežící dále projeli kolem mlýna v Nouzově, nejtěžší úsek museli zvládnout na kaskádách mezi Církvicí a Davídkovem. Ani na letošním ročníku nechybělo kultuní vyžití, tentokrát v podobě country bá1u v sokolovně v Horních Krutech, kde zároveň došlo k vyhlášení sobotních výsledků. Celkovým vitězem se stal Jiří Novák z Rakovníka, který se zároveň umístil jako první v kategorii C1, tedy singl lodí. Nepříjemnou stránkou závodu byla dvě zranění. V nemocnici skončil jeden účastník s vykloubeným ramenem, dalším úrazem byla zlomená noha. Nedělní sjezd podzimní Dakotou a Vlčím dolem se kvůli nedostatku vody nekonal. "Ve Vavřineckém rybníku v současnosti chybí metr vody. V sobotu nám ji speciálně pustili, ale v neděli jsme toho již využít nemohli", vysvětlil Tomášek důvody zrušení nedělní části. Také z tohoto důvodu se organizátoři rozhodli posunout termín sedmadvacátého ročníku. Ten se koná 16. října 2004.


Účastníci sobotního závodu 
startovali u Vavřineckého potoka. Před sebou měli 
šestnáctikilometrovou trať, jejíž nejtěžší úsek se nacházel u Církvice.
Foto Petra Palečková


2003 - co píše tisk ... MFdnes


Vodákům chyběla voda, ale přálo počasí

Vavřinec - Nafukovací kanoe mizí v peřejích, voda se vaří a hned z ní vykukují dvě hlavy v přilbách. Sestry Ivana a Irena Beránkovy jsou sice mladé vodačky z Prahy, když ale bojují s ledovou vodou o svou 1oď a pak vylézají na břeh, klejí jako zkušení námořníci. "I tak je to tady super," shodují se na souši. Jen je trochu mrzí, že se vyklopily jen kousek od cíle závodu. Je jím sjezd Vavřineckého potoka na Kolínsku, který je jednou z největších podzimních vodáckých akcí. V sobotu se konal už pošestadvacáté. "Je to vlastně zakončení vodácké sezony," říká Václav Polák z pořádajícího Oddílu vodní turistiky v Pečkách. Přestože ve vypouštěném Vavřineckém rybníku, který potok napájí, nebylo ve srovnání s jinými roky moc vody, na start sjezdu se poslavilo 250 závodníků a více než 1700 amatérských vodáků. Nechyběli ani vodáci z Německa, kteří na Vavřinec jezdí už mnoho let. Podle odhadů pořdatelů divoký potok během soboty sjely asi dvě tisícovky lidí. Organizátory i vodáky mohlo ale trochu mrzet, že tentokrát sjezd nebyl dvoudenní. Na nedělní jízdu už totiž nezbyla voda. "Alespoň se povedla sobota. Všude je sucho, takže jsem se bál, jesli se vůbec Vavřivec letos pojede," říkal mladík, který přijel s partou vodáků až ze severních Čech. Vyjeli v kajacích už dopoledne a stačili šestnáctikilometrový úsek potoka sjet dvakrát. "Nebylo to tak dravé jako jindy, to je tou vodou," shodli se. Na co si ale vodáci určitě nemohli stěžovat, bylo počasí. Zatímco třeba loni se i vodáci v kvalitních neoprenových kombinézách klepali zimou, tentokrát je čekal teplý v slunečný podzimní den. A komu byla po nedobrovolné koupeli přeci jen zima, mohl se zahřát grogem a posilnit chlebem se sádlem, který je na Vavřinci už tradiční odměnou pro všechny, kteří dojedou až do cíle v Toušicích.

VOJTĚCH BLAŽEKÚsilí. Branka č. 24 byla problémem pro mnoho vodáků, 
kteří v sobotu sjížděli Vavřinecký potok.
Foto: MAFA - Radek CihlaNa břehu. K akci patří sledování soupeřů.
Foto: MAFA - Radek CihlaNedobrovolná koupel. Irena Janoušková poté, co se svojí 
sestrou Ivanou Beránkovou nezvládly peřeje.
Foto: MAFA - Radek CihlaPo suchu. Někteří účastníci sobotního závodu divoké peřeje raději obešli.
Foto: MAFA - Radek Cihla


2003 - co píše tisk ... Blesk


I jeden den na potoce stačil

VAVŘINEC (ktn) - Neuvěřitelné dva tisíce vodáků, profesionálů i amatérů, se v sobotu sešli na tradičním sjíždění Vavřineckého potoka na Kutnohorsku. Na rozdíl od předchozích pětadvaceti ročníků, které trvaly vždy celý víkend, se ale dalo jezdit jen v sobotu. Ve Vavřineckém rybníku je letos totiž tak málo vody, že do potoka mohla být vpuštěna jen na jeden den. Organizátoři byli rádi i za něj a účastníci jednoho z největších vodáckých setkání v Čechách také. Závod, který je symbolem závěru sezóny, skončil. Tak zase napřesrok ...


2003 - co píše tisk ... Blesk
Foto Blesk - David Malík