Vavřinecký potok - ročník 2005
Co píše tisk - ročník 2005

2005 - co píše tisk ... Kanoe,Raft,Kajak 6/2005

Kanoe Raft Kajak Internetový magazín pro všechny vodáky..


Proč letos již po osmadvacáté organizujeme závod na Vavřineckém potoce? Protože Vavřinec je tradice, Vavřinec nás baví, je to jedna z největších vodáckých akcí v republice. A navíc regulérní divoká voda, která teče v Polabské nížině!


Vodáci Pečky


Oddíl vodní turistiky Pečky
  • 80 členů včetně mládeže
  • loděnice Sokoliště - na suchu, ale se saunou a dvěma sklady lodí
  • členové oddílu pro nás všechny pořádají vodácký závod na Vavřineckém potoce


V šestapadesátém roce vznikl v Pečkách turistický oddíl, jehož členové se podle zájmu poměrně záhy, v jednašedesátém, rozdělili na zimáky a vodáky. I když to vodáci vzali přes pramice k dalším typům lodí a stylů, od turistiky se netrhli. Kromě vody je můžete potkat na pěšárnách, na kolech, v zimě na běžkách i na sjezdovkách. Oddíl funguje kontinuálně, přibývají nové generace, v současné sestavě však nechybějí ani jeho zakladatel Jan Macháček - Machajda (70), ani jeho první předseda Jaroslav Malý - Admas (72). Nejmladšímu členu Martínku Polákovi jsou tři roky. Vodáky dnes vede Petr Malý, Admasův syn. Parta ctí tradice, k nimž patří pravidelné úterní setkání v loděnici (je tam vždy opravdu živo), letní dovolené na vodě, silvestry na Bramberku, nebo chleba se sádlem a cibulí v Toušicích (vzkaz pro vegetariány: to prase krmili pouze rostlinnou stravou!).

Na vodě
Doma i v zahraničí jezdí vodu divokou i turistickou. "Na jaře vyrážíme na Kamenici, Labe, Otavu i Vltavu. Nenecháme si ujít letní vodáckou dovolenou, na kterou vždy jedeme autobusem. Objevili jsme pro sebe rumunské řeky, moc se nám líbí v Polsku. Letos v létě jsme například jeli polskou Drawu a bylo tam bezvadně", vyprávějí. Oblíbená specifická akce? "Jednoznačně Z Výrovky do Výrovky - sjezd mlýnského náhonu ve vánočním čase. Občas se tam prosekáváme ledem, manželky nám tento sjezd zakázaly, ale je při něm spousta legrace! No a po celý rok samozřejmě průběžně "dopilováváme" organizaci závodů a podzimního víkendu na Vavřineckém potoce."

Spolupráce s rybáři?
Bezvadná

Ale to už jsme u závodu organizovaných i neorganizovaných turistů, kolem kterého se chtě nechtě točí celoroční činnost oddílu. Proč si vodáci z Peček zvolili Vavřinecký potok? "Protože kolem vede tradiční chatařská oblast Pečáků, nechybí zde velký sedmdesátihektarový rybník a před jedenatřiceti lety tam náš kamarád Milan Marek domluvil s rybáři možnost pouštění vody," říká předseda oddílu Petr Malý. "Milan už dnes není mezi námi, ale do historie vodáckých závodů na Vavřineckém potoce se vepsal nesmazatelně (kromě jiného také tím, že nechal trhavinou prostřílet Toušickou kaskádu, nad kterou končíme a kterou kvůli ostrým kamenům nikomu jezdit nedoporučujeme). Proto závod jezdíme jako jeho memoriál."

Na součinnosti vodáků s rybáři celá akce stojí a padá. Nutno konstatovat, že obě strany našly a hlavně neztratily společnou řeč. Rybáři z Vavřince jsou spolupořadateli závodu a prostory vavřinecké rybářské bašty se každoročně stávají tradičním pořadatelským zázemím. Oddíl z Peček společně s dalšími čtyřmi vodáckými oddíly kolínského okresu, vodáky oddílů Jiskra, Vydra, Fortuna Kolín a klubu Q&K Zásmuky, čistí před závodem šestnáct kilometrů potoka. V sobotu i v neděli se do koryta pouští 4,5 až 5 kubíků vody. "V sobotu se začíná ráno ve čtyři šetrným zaplavením koryta, v neděli nás na pouštění vody přivezou brzy ráno po zábavě ještě opuchlé, "doplňuje informace hospodář oddílu ing. Václav Polák. Z důvodu nízké hladiny vody v rybníce nešlo závod uspořádat v řadě jedenatřiceti let pouze třikrát.

Závod na Vavřineckém potoceje rovněž o součinnosti s dalšími subjekty: s chataři, starosty obcí, občany, s policií, s rodinnými příslušníky a všemi kamarády, kteří přiloží ruku k dílu a samozřejmě se sponzory, bez nichž by nebylo možné celou akci zajistit. Rádi jim všem i touto cestou tlumočíme poděkování pořádajícího oddílu z Peček.

V brankovištích notebooky, výsledky jsou hned v sobotu
Vavřiňák, jak mu říkají jeho pořadatelé, však není jediným závodem tradičního podzimního víkendu, na který se sjíždějí vodáci z Čech, Moravy a Slezska, ale také z Německa. Jeho součástí je (letos po šesté) vložený závod 0 železný hrnec. Závodníci, jak jinak, chtějí znát výsledky co nejdříve a pořadatelé se k této jejich žádosti postavili čelem. "Původně jsme vždy týden po závodě na víkend zaklekli v loděnici, dali dohromady všechny podklady a ke konci už se nemohli na formulář ani podívat, protože při průměru sedmi set lodí a pětadvaceti údajích na závodníka toho byly plné zuby," říká ing. Milan Turek, hlavní rozhodčí závodu. "Později jsme přešli na počítačové pracoviště a s podklady od rozhodčích na trati jsme k němu vysílali cyklospojky. Technika pokročila, takže dnes mají rozhodčí u brankoviště notebook a výsledky tak stíháme vyhlásit v sobotu večer."

Kolik lidí se závodu účastní? "Rekord byl 770 lodí, ted' vydáváme v průměru čtyři sta závodních čísel pro přibližně šest set závodníků. Pro letošek máme závodních čísel připraveno pět set. Počet nezávodících účastníků odhadujeme na trojnásobek."

Karneval začíná v osm večer. V šest se už neposadíte
Jak je dobře známo, závody podzimní vodácký víkend na Vavřineckém potoce nekončí. V sobotu večer je na řadě tradiční karneval v Horních Krutech. Aby nebyl jen tak ledajaký a vodáci se na něj mohli řádně připravit, vyhlašují každoročně jeho téma. "Probíráme postupně menšiny a prokládáme je mimozemskými bytostmi. Takže předloni jsme byli za Cikány, vloni za pohádkové postavičky a letos všichni půjdeme za gaye," říká Vašek Polák. Pojetí svého letošního kostýmu neprozradil, máme se prý přijít podívat. Vloni si vylosoval Zlatovlásku.

Že obec karnevalem žije, zřejmě zdůrazňovat nemusíme. A že se na něj vodáci těší, dokladuje každoroční reál: zábava je od osmi večer, kdo přijde o dvě hodiny dříve, v šest, už si nesedne ...

V neděli ráno se moc nevyspává, teče totiž opět voda a je třeba ji využít. Začíná Sjezd podzimní Dakotou a Vlčím dolem. "Uvědomme si, že jsme v kraji Vavřineckého potoka pouze hosty a že se sem chceme každoročně vracet," praví se v pravidlech. Nutno říci, že drtivá většina vodáků pokyny pořadatelů respektuje a vrací se sem ráda.

Piha na kráse? Cestovky
Stejně jako při závodech Českého poháru vodáků i pořadatelé Vavřineckého potoka se potýkají s nájezdy vodáckých cestovních kanceláří a jejich klientů. Písnička je to stále stejná, stále dokolečka a stále bez konce. Cestovky dovezou klienty, posadí je do lodí, a protože voda teče jen ve vymezeném čase, nějaký závod rozhodně nerespektují. Na vodě vzniká následně místy chaos, místy musí zasahovat záchranáři, o regulérních podmínkách pro všechny závodníky hovořit rozhodně nejde. "Nejhorší je, že se převážná většina vodáckých cestovek striktně odmítá podílet na nákladech alespoň za pouštění vody, které jako pořadatelé máme," říká Milan Turek. "Je to velmi bolavý problém, který už dávno dozrál k řešeni. Jenže kdo ho může řešit?"

A tak pořadatelé skřípou zuby a nekorektní přístup vodáckých cestovních kanceláří má zatím navrch. Přece to nejde do nekonečna ...Toto číslo časopisu Kanoe Raft Kajak vychází v týdnu před vodáckým víkendem na Vavřineckém potoce. Vodáci z Peček společně se spolupořadateli, kamarády a všemi, kteří jim závody i víkend pomáhají připravovat, mají kalup. Držíme palce, aby celé to snažení, jako obvykle, klaplo. Aby všem zúčastněným přineslo radost a dobrou pohodu. A nevěřte meditaci Admase "Jo, když jedeme na divokou vodu, to je nás dvacet. Když vyrazíme na letní dovolenou, tak je nás padesát. Když narazíme sud, je nás sto. A když je na obzoru brigáda, jsme čtyři ..." Fakt mlží.Táňa Šiftařová
foto M. Marek a archiv Pečky